THS Athletics Results 2018 - 20th Mar 2018

House Points
1st Ross (2156.16 points)
2nd Malcolm (2125.83 points)
3rd Reid (1880.33 points)
4th Ayson (1711.66 points)

Minor Girls

Track
100m (Record 13.25s)
1st Izzy Kelcher (16.43s)
2nd Analise Scanlan
3rd Brooke Anthony
200m (Record 29.44s)
1st Izzy Kelcher (33.56s)
2nd Lucy Greer
3rd Kaylee-May Phillips
400m (Record 66.97s)
1st Lucy Greer (1.29.28s)
2nd Kaylee-May Phillips
3rd Makayla Wills
800m (Record 2.44.55s)
1st Makayla Wills (3.42.00s)
2nd Chelsea Brookland
1500m (Record 5.41.04s)
1st Trinny Murray (7.42.06s)
2nd Amy Hill
3rd Chelsea Brookland
Track Champions
Lucy Greer

Field
Discus750gm (Record 21.68m)
1st Kaylee-May Phillips (14.98m)
2nd Kayla Stevenson
3rd Kaydence Noye
Shot -3kg (Record 8.73m)
1st Kaydence Noye (7.03m)
2nd Kayla Stevenson
3rd Bella Gordon-Glassford
Javelin – 400gm (Record 18.70m)
1st Kaydence Noye (9.07m)
2nd Micaela Laing
3rd Meela Cockburn
Long Jump (Record 4.19m)
1st Sarah Edwards (2.77m)
2nd Brooke Anthony
3rd Trinny Murray
High Jump (Record  1.31m)
1st= Gemma Brady, Makayla Wills(1.05m)
3rd Lucy Carruthers
Triple Jump (Record 7.08m)
1st Bella Gordon-Glassford (6.28m)
Field Champions
Kaydence Noye

Overall Champions Girls
Izzy Kelcher

Minor Boys

Track
100m (Record 13.58s)
1st Jacob Murray (15.35s)
2nd Johnny Fegan
3rd Samuel Norman
200m (Record 29.41s)
1st Jacob Murray (33.72s)
2nd Samuel Norman
3rd Brodie Ferguson
400m (Record 68.02s)
1st Caleb Geary (1.33.62s)
2nd Baylee Thomas
3rd Ezekiel Scurr
800m (Record 2.40.03s)
1st Wyatt Mallon
2nd Jayden Brown
3rd Baylee Thomas
1500m (Record 5.12.05s)
1st Johnny Fegan (6.6.94s)
2nd Wyatt Mallon
3rd Jayden Brown
Track Champions
Johnny Fegan

Field
Discus - 1kg (Record 21.33m)
1st Izaac Taylor (16.41m)
2nd Bronson Davey
3rd Tane Nichol
Shot - 3.5kg (Record 8.53m)
1st Jacob Murray (7.03m)
2nd Bronson Davey
3rd Izaac Taylor
Javelin - 600g (Record 22.90m)
1st Johnny Fegan (16.83m)
2nd Izaac Taylor
3rd Ezekiel Scurr
Long Jump (Record 4.50m)
1st Ezekiel Scurr (3.06m)
2nd Josh Lister
3rd Wyatt Mallon
High Jump (Record 1.33m)
1st Jayden Brown (1.10m)
2nd Ahurei Barclay
3rd Johnny Fegan
Field Champions
Izaac Taylor

Overall Champions
Johnny Fegan

Junior Girls

Track
100m  (Record 13.04s)
1st Aimee Edwards (14.25s)
2nd Erin Willis
3rd Connie McDonald
200m (Record 28.06s)
1st Aimee Edwards (28.50s)
2nd Renee Willis
3rd Erin Willis
400m (Record 65.01s)
1st Anna Clarke (1.17.94s)
2nd Zoe McElrea
3rd Jenna Griffin
800m (Record 2.41.01s)
1st Molly Smith (3.50.74s)
2nd Zoe McElrea
3rd Erin Willis
1500m (Record 5.28.04s)
1st Molly Smith (6.12.97s)
2nd Jenna Griffin
3rd Anna McClean
Track Champions
Molly Smith

Field
Discus – 1kg (Record 25.45m)
1st Renee Willis (20.14m)
2nd Aimee Edwards
3rd Erin Willis
Shot - 3.5kg (Record 8.36m)
New weight 3kg
1st Renee Willis (RECORD 10.51M)
2nd Saige White
3rd Jade Kyle
Javelin - 600g (Record 22.75m)
1st Claudia Scholten (12.78m)
2nd Stevie Gunion
3rd Anna Clarke
Long Jump (Record 4.36m)
1st Molly Smith (3.77m)
2nd Renee Willis
3rd Jenna Griffin
High Jump (Record 1.42m)
1st Molly Smith (1.20m)
2nd Kate Brady
3rd Jenna Griffin
Triple Jump(Record 9.17m)
1st Zoe McElrea (7.05m)
Field Champions
Renee Willis

Overall Champions
Molly Smith

Junior Boys

Track
100m  (Record  12.30s)
1st Nic Clark (13.96s)
2nd Zane Cochrane
3rd Alex Burleigh
200m (Record 24.28s)
1st Nic Clark (28.72s)
2nd Zane Cochrane
3rd Toby Greene
400m (Record 57.96s)
1st Millar McElrea (1m.01.93s)
2nd Zane Cochrane
3rd Alex Cox-Herring
800m (Record 2.27.04s)
1st Millar McElrea (RECORD 2.26.08s)
2nd Alex Burleigh
3rd Conner Phillips
1500m (Record 4.56.01s)
1st Conner Phillips (6.10.62s)
2nd Lachie MacDonald
3rd Ryan Maaka
Track Champions
Zane Cochrane

Field
Discus - 1kg (Record 32.39m)
1st Spencer Davey (21.53m)
2nd Alex Burleigh
3rd Lochie Still
Shot - 4kg (Record 11.97m)
1st Alex Burleigh (8.90m)
2nd Spencer Davey
3rd Seth Black
Javelin - 600g (Record 31.40m)
1st Jon-Duncan McLeod (23.98m)
2nd Nic Clark
3rd Alex Burleigh
Long Jump (Record 5.13m)
1st Millar McElrea (5.01m)
2nd Ryan Baird
3rd Toby Greene
High Jump (Record 1.525m)
1st Millar McElrea (RECORD 1.53m)
2nd Conner Phillips
3rd Nic Clark
Triple Jump (Record 9.46m)
1st Millar McElrea (RECORD 9.95m)
2nd Conner Phillips
3rd Nic Clark
Field Champions
Millar McElrea

Overall Champions
Millar McElrea

Intermediate Girls

Track
100m (Record 13.02s)
1st Atiya Fraser (14.72s)
2nd Meg Clark
3rd Abby Bugden
200m (Record  28.01s)
1st Atiya Fraser (31.03s)
2nd Meg Clark
3rd Abby Bugden
400m (Record 67.03s)
1st Meg Clark (1.25.72s)
800m (Record 2.21.86s)
1st Holly Griffin (3.00.59s)
2nd Atiya Fraser
1500m (Record 5.32.55s)
1st Holly Griffin (60.10.00s)
Track Champions
Holly Griffin

Field
Discus - 1kg (Record 27.33m)
1st Rebecca Coleman (19.69m)
2nd Angel McLeod
3rd Annabelle Philps
Shot - 3.5kg (Record 9.70m)
1st Rebecca Coleman (9.66m)
2nd Annabelle Philps
3rd Morganne-Lee Greene
Javelin - 600g (Record 46.82m)
1st Rebecca Coleman (16.76m)
2nd Kelsey Carter
3rd Meg Clark
Long Jump (Record 4.70m)
1st Atiya Fraser (3.35m)
2nd Kelsey Carter
3rd Mereana Phillips
High Jump (Record 1.455m)
1st Abby Bugden (1.15m)
2nd Kelsey Carter
3rd Atiya Fraser
Triple Jump (Record 11.20m)
1st Holly Griffin (3.61m)
2nd Mia Flannery
Field Champions
Rebecca Coleman

Overall Champions
Atiya Fraser

Intermediate Boys

Track
100m (Record 11.80s)
1st Aiden Mallon (12.78s)
2nd Ethan Walker
3rd Joseph Lomas-Carr
200m (Record  24.12s)
1st Jared Hayes (26.50s)
2nd Harley Butler
3rd Zayde Francis
400m (Record 57.01s)
1st Jared Hayes (58.56s)
2nd Zayde Francis
3rd Patrick Norman
800m (Record 2.13.03s)
1st Jared Hayes (2.22.81s)
2nd Robert Schloemann
3rd Daniel Hall
1500m (Record 4.28.09s)
1st Daniel Hall (5.23.65s)
2nd Robert Schloemann
3rd Angus Lloyd
Track Champions
Jared Hayes

Field
Discus - 1.25kg (Record 33.45m)
1st Ethan Walker (RECORD 36.63m)
2nd Taumarewa Kershaw
3rd Zayde Francis
Shot - 5kg (Record 11.70m)
1st Ethan Walker (11.52m)
2nd Dominic Gullen
3rd Taumarewa Kershaw
Javelin - 700g (Record 46.82m)
1st Ethan Walker (42.04m)
2nd Joseph Lomas-Carr
3rd Daniel Hall
Long Jump (Record 5.81m)
1st Jared Hayes (4.84m)
2nd Aiden Mallon
3rd Cory Price
High Jump (Record 1.69m)
1st Jared Hayes (1.50m)
2nd Aiden Mallon
3rd Taumarewa Kershaw
Triple Jump (Record 11.20m)
Field Champions
Ethan Walker

Overall Champions
Jared Hayes

Senior Girls

Track
100m (Record 13.26s)
1st Jorjah Mason-War (14.31s)
2nd Miyu Sayama
3rd Jade Findlay
200m (Record 28.35s)
1st Jorjah Mason-Waru (52.09s)
400m (Record 65.53s)
1st Jorjah Mason-Waru (1.21.31s)
2nd Alicia Gillies
3rd Grace McKay
800m (Record 2.40.26s)
1st Alicia Gillies (3.50.43s)
Track Champions
Jorjah Maon-Waru

Field
Discus - 1kg (Record 33.68m)
1st Grace McKay (16.78m)
2nd Alicia Gillies
3rd Maddie Davidson
Shot - 4kg (Record 10.64m)
1st Alicia Gillies (7.74m)
2nd Grace McKay
3rd Laura Scanlan
Javelin - 600g (Record 29.80m)
1st Jade Findlay (17.07m)
2nd Maddie Davidson
3rd Anna Jordan
Long Jump (Record 4.65m)
1st Jorjah Mason-Waru (3.88m)
2nd Ashlee Kavanagh
3rd Alicia Gillies
High Jump (Record 1.48m)
1st Phoebe Johnston (1.20m)
2nd= Jade Findlay, Jorjah Mason-Waru
Triple Jump (Record 9.87m)
Field Champions
Alicia Gillies

Overall Champions
Jorjah Mason-Waru

Senior Boys

Track
100m (Record 11.45s)
1st Sam Brown (11.97s)
2nd Levin Coulter-Butler
3rd Richard Scott
200m (Record 24.00s)
1st Richard Scott (25.59s)
2nd Levin Coulter-Butler
3rd Jadin Coulter-Butler
400m (Record 55.06s)
1st Jadin Coulter-Butler (1.08.88s)
2nd Ben Pepper
800m (Record 2.07.07s)
1st Sam Brown (2.24.47s)
2nd James Scanlan
3rd Tyson Kavanagh-Moore
1500m (Record 4.25.02s)
1st James Scanlan (5.42.50s)
2nd Kellan Crowie
Track Champions
Levin Coulter-Butler, James Scanlan

Field
Discus - 1.5kg (Record 36.91m)
1st Sam Brown (27.56m)
2nd Reuben Wilson
3rd Alex Scholten
Shot - 5kg (Record 11.05m)
1st Levin Coulter-Butler (10.07m)
2nd Josh Phillips
3rd Reuben Wilson
Javelin - 700g (Record 42.64m)
1st Sam Brown (34.07m)
2nd Alex Scholten
3rd Levin Coulter-Butler
Long Jump (Record 5.86m)
1st Sam Brown (5.18m)
2nd Richard Scott
3rd James Scanlan
High Jump (Record 1.74m)
1st Richard Scott (1.45m)
2nd Kellan Crowie
3rd Shawn Taylor
Triple Jump (Record 12.25m)
1st Richard Scott (11.19m)
2nd Kellan Crowie
Field Champions
Sam Brown

Overall Champions
Sam Brown
 
 

« Back to News
site powered by - Turboweb :: Simple Web Manager